Arthur Conan Doyle (1859-1930)

Szkocki pisarz, lekarz, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych. Wymyślony przez niego Sherlock Holmes, którego popularność nie słabnie do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem i archetypem genialnego detektywa w literaturze i filmie.

Książki sir Arthura Conana Doyle

~~

Stella Tarakson

Ukończyła prawo, ale pisanie zawsze było jej pasją, dlatego szybko porzuciła kancelarię na rzecz literatury. Do tej pory wydała ponad 30 książek. Jako córka greckich imigrantów, od zawsze była przesiąknięta grecką mitologią. Nic więc dziwnego, że miłość do Hellady wykorzystała w swoich książkach.

Książki Stelly Tarakson

~~

Jane Austen (1775-1817)

Była cenioną angielską pisarką, która przedstawiała życie i rozterki angielskiej klasy wyższej z przełomu XVIII i XIX wieku. Jej twórczość za życia wychwalał sam Walter Scott.

Austen okazała się wyjątkowo wnikliwą obserwatorką współczesnej obyczajowości oraz autorką obdarzoną wrażliwością i humorem. Największą sławę przyniosły jej powieści „Rozważna i romantyczna” oraz „Duma i uprzedzenie”, które dziś zalicza się do klasyki angielskiej powieści społeczno-obyczajowej. Twórczość Jane Austen była wielokrotnie ekranizowana, a podobiznę pisarki umieszczono w 2017 roku na banknocie dziesięciofuntowym.

Książki Jane Austen

~~

Dariusz Rekosz

Jeden z najpoczytniejszych polskich autorów powieści detektywistycznych dla dzieci. Z wykształcenia informatyk i ekonomista. Jego książki pełne są nieoczekiwanych zwrotów akcji, pościgów i zaszyfrowanych listów. Do najbardziej znanych należą pozycje z serii „Mors, Pinky i…” oraz „Czarny Maciek”. Dariusz Rekosz jest także autorem cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, pod wspólnym tytułem Detektywów para – Jacek i Barbara, emitowanych w Polskim Radiu.

Książki Dariusza Rekosza

~~

Maciej Dobosiewicz

Copywriter, pisarz, redaktor. W 2015 roku za kryminał „Komisarz Zagrobny i powódź” otrzymał Medal Młodej Sztuki, a pięć lat później zdobył nagrodę za na najlepsze opowiadanie w 16. edycji Festiwalu Opowiadania. W 2021 roku nakładem wydawnictwa Tandem ukazała się książka „Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach” – opowiadanie dla dzieci, którego tytułowa bohaterka skradła serce również niejednemu dorosłemu wielbicielowi czworonogów.

Książki Macieja Dobosiewicza